Haber

Mısır: Hartum’da bir diplomatımız öldürüldü

Açıklamada, İdari Ataşe Yardımcısı Muhammed el-Garravi’nin ülkedeki Mısırlıların tahliyesi için evinden büyükelçilik binasına giderken şehit olduğu belirtilerek, başsağlığı dilendi.

Sudan ordusundan dün erken saatlerde yapılan ilk açıklamada, Mısır Savunma Ataşe Yardımcısı’nın Hızlı Güçlendirme Güçleri’nin (HDK) açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtilirken, daha sonra yapılan düzeltmede, isyancı milislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Mısırlı’nın İdari Ataşe Yardımcısı olduğunu kaydetti.

SUDAN’DA ORDU VE STK ARASINDAKİ ÇATIŞMA

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasında “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformuyla ilgili son aylarda yaşanan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

BM İnsani Uyum Ofisi, Sudan’daki çatışmalarda şimdiye kadar en az 427 kişinin öldüğünü ve 3 bin 700’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu