Haber

Gazeteci Müftüoğlu’na kelepçeli sınav

Sincan Bayan Kapalı Cezaevi’nde tutuklular kelepçeli muayene ve kısıtlamaya tabi tutuluyor. Avukatlardan edinilen bilgiye göre; 17 Ağustos’ta acil sevkle Sincan Devlet Hastanesi’ne mamografi çektirilen hasta tutuklu Rihan Kavak Özbek, zorla götürülmek zorunda kaldı. Hastanenin önündeki ringden indirildikten sonra askerler Özbek’in kolunu tutmaya çalıştı. Bu durumu kabul etmeyen Özbek, “Bugüne kadar böyle bir uygulamayla hastanelere götürülmedim. “Bundan sonra bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

Bunun üzerine kadın asker komutan yanındaki askere, “Çabuk araca dönün. “Tedavi edilmek istemiyor” dedi.

Özbek, “Ben tedavi olmak istiyorum ama uygulamalarınızla tedavi olmamızı engelliyorsunuz” dedi. Özbek mamografi yapılmadan cezaevine geri gönderildi.

MÜFTÜOĞLU: İNSAN ONURUNA AYKIRIDIR

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Sincan Cezaevi Dahiliye bölümüne sevk edilen Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Dicle Müftüoğlu ve Saadet Akın’a kelepçeli muayene uygulandı. 18 Ağustos Kampüs Hastanesi. Muayenehane girişinde kelepçelerinin açılmasını isteyen Müftüoğlu’na kelepçeli muayene uygulayan kadın asker komutan, “Siz istiyorsunuz diye kelepçeleri açmayacağım” dedi. Ama doktor isterse açarım.” Duruma tepki gösteren Müftüoğlu, kelepçeli muayene dayatılmasını kabul etmediğini belirterek, “Bana kelepçeli muayene dayatıyorsunuz. “Bu durum insan onuruna aykırıdır, bunu kabul edemem” dedi.

Dahiliye hekimi kelepçeli muayeneyi normalleştirmek için “Oturun derdinizi anlatın sonra bakarız” derken Müftüoğlu, bu durumun kelepçeli muayeneyi yasallaştırmak olduğunu vurguladı. Müftüoğlu, “Ellerimden kelepçeler çıkmadıkça oturmayacağım” dedi. Bunun üzerine doktor askere sordu: “Eğer anahtarın varsa ve sana sorun çıkarmayacaksam onu ​​açabilir misin?” diye sordu. Müftüoğlu’nun yüzüne bile bakmadan şikayeti dinleyen doktor, “Tamam tamam, tahlil için kan verin” diyerek Müftüoğlu’nu odadan çıkardı.

Daha sonra odaya giren Saadet Akın, kelepçeli olarak muayeneye tabi tutuldu. Muayene sırasında Akın’ın ısrarı üzerine kelepçeleri çıkarıldı. Gözaltına alınanlar, görev yapan askerler ve doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu