Haber

Antakya’daki sinagogun enkazından çıkarılan ve İsrail’e götürülen tarihi parşömen Türkiye’ye iade edildi

Depremde hasar gören Antakya Sinagogu’ndan çıkarılan ve İsrail arama kurtarma ekipleri tarafından ilk olarak İsrail’e götürülen tarihi “Ester Kitabı” parşömeni Türkiye’ye iade edildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hasar gören Antakya Sinagogu’nun yıkılmasından kurtarılan ve bölgedeki İsrail arama kurtarma ekipleri tarafından ilk olarak İsrail’e götürülen Ester Kitabı’nın tomarları, Yahudilere teslim edildi. İstanbul Hahambaşılığı.

Türk Musevi Cemaati resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İlgili Ester (Kitap) parşömeni İsrail’den alınmış olup, Hahambaşılığımızda muhafaza edilmektedir. Antakya, havramızın tadilatından sonra yuvasına dönecektir.” sözlerine yer verdi.

Önce İsrail’e götürüldü.

Ester Kitabı, Tevrat ile birlikte Yahudi kutsal metinlerini oluşturan Tanah’ın bir parçası olarak kabul edilir.

İsrail’in Yediot Ahranot gazetesinin haberine göre, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye gelen İsrail arama kurtarma ekipleri, bölgedeki sinagogun enkazından çıkarılan tarihi Ester Kitabı parşömenlerini İsrail’e götürürken İsrail’e götürdü. Antakya’da çalışıyorlardı.

İsrail arama ve kurtarma örgütü “ZAKA” gönüllüsü Binbaşı Haim Otmazgin, kutsal metnin bu tarihi nüshasının onları sinagogun enkazında bulan “yaşlı bir yerel Yahudi tarafından kendilerine teslim edildiğini” söyledi.

Otmazgin, söz konusu kişinin “parşömenlerin yanlış ellere geçmesini istemeyip koruma altına aldığını” belirterek, şunları kaydetti:

“Böylesine önemli bir tarihi belgeyi kurtarmaktan ve Antakya’daki Yahudi cemaatinin mirasının deprem tahribatına rağmen bozulmadan kalmasını sağlamaktan gerçekten onur duyuyorum.”

Otmazgin, “parşömenleri kime emanet edeceklerini öğrenmek için İstanbul’daki Yahudi cemaatinden bir yetkiliyle görüşeceklerini” belirtmişti.

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerde tarihi Antakya Sinagogu da hasar gördü.

Antakya Musevi Cemaati Lideri Şaul Cenudioğlu ve eşi Tuna Cenudioğlu da depremde hayatını kaybetti.

salpazari-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu