Haber

İstanbul Valisi Davut Gül böyle duyurdu: Sistemsiz göçe son vereceğiz!

İstanbul Valiliği, medya kuruluşu temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. İstanbul Valisi Davut Gül, kahvaltının ardından soruları yanıtladı. Sorulardan biri Türkiye’ye göç kapsamındaydı.

Türkiye’nin göç politikasını anlatan Gül, sorunları sıralarken sistematik olmayan göç konusunun da kısa sürede İstanbul’un gündeminden düşeceğini belirtti.

Konuyu detaylandıran Davut Gül, “İstanbul’a gelenlerin bir kısmı yatırım için geliyor, bir kısmı eğitim amaçlı geliyor, sağlık turizmi potansiyeli çok yüksek bir şehrimiz.” Cümlelerini vurgulayarak devam etti;

“ÜLKEMİZE HUKUKSUZ YOLLARDAN GİRENLERİ GERİ GÖNDERİYORUZ”

Jandarmamız, emniyetimiz, sahil güvenlik ekiplerimiz kimlik kontrolü yaparken rastgele bir kişi kayıtsız kalıyorsa, onun ülkemize nasıl girdiğini bilmediğimiz için uyruğu ne olursa olsun kendi ülkesine geri gönderiyoruz demektir.

YABANCILAR İÇİN OTURMA İZNİ KAPSAMI

Birileri İstanbul’da yaşamaya karar verdi, buna izin verildi. Ne yapacak? Ticaret yapacak. Sonuçta bu izin uzatılırken arkadaşlarımız o amaca yönelik çalışmaların izin süresi içinde yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor.

“İKİ ALTERNATİF”

Bu ne anlama gelir? Bunun anlamı; Ticaret yapacağım diyor, tüccar ne kadar vergi verdi, kaç kişi istihdam etti? Bir kişiye iki yıl ticaret yapma izni verildiyse ve bu süre içinde o hırslarını yerine getirmediyse, iki alternatif vardır. Ticari anlaşma sağlayamadı, uzatmıyoruz. Ticari bir düzen kurdu ama kayıt dışı çalıştı ve biz onu uzatmıyoruz.

KATALOG TAAHHÜTLERİNE DAHİL OLANLAR HARİÇ TUTULUR

Dolayısıyla İstanbul’a katkı sağlayacak, Türkiye ekonomisine katkıda bulunacak herkese ihtiyacımız var ama onun dışında kaçak girerse sınır dışı ediyoruz. Elbette katalog suçlar var, bunlara izin veriliyor ama terör, taciz gibi suçlarda uyuşturucu varsa bunu da hariç tutuyoruz.

“DÜZENSİZ GÖÇ İSTANBUL’UN GÜNDEMİNDEN ÇIKACAK”

Göçmenlik politikamız merhamet odaklı ve adalet odaklıdır. Kimseye zulmetmiyoruz, kimsenin de burada dolaşmasına izin vermiyoruz.

Kısa bir süre sonra sistematik olmayan göç İstanbul’un gündeminden çıkacaktır. Bunun ticaretini yapan kişiler hakkında kolluk kuvvetlerimiz gereğini yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu