Haber

Ürdün Kralı II. Abdullah ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirmenin yollarını tartıştı

Ürdün Hükümdarı II. Görüşmede Abdullah ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail-Filistin çatışmasını iki devletli çözüm temelinde sona erdirmenin yollarını tartıştı. Ürdün Hükümdarı II. Abdullah, “Gazze’deki savaş durdurulmalı. Dünyanın acilen bu yönde harekete geçmesi gerekiyor.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail ve Filistin’deki temaslarının ardından Ürdün’e gitti. Başkan Macron, Ürdün Hükümdarı II. ile başkent Amman’daki El Hüseyniye Sarayı’nda bir araya geldi. Abdullah’la görüştü. Ürdün Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral II. Abdullah ve Macron, şiddet sarmalını sona erdirmeye yönelik uluslararası çabaları ve Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirecek, güvenliği garanti altına alacak ve iki devletli çözüme dayalı adil ve kapsamlı bir barışa yol açacak siyasi ufka ulaşmanın yollarını tartıştı.

“Gazze’deki savaşın durdurulması mutlak bir zorunluluktur”

Kral II. Abdullah, “Gazze’deki savaş durdurulmalı. Dünyanın acilen bu yönde harekete geçmesi gerekiyor.” Kral II. Abdullah, Gazze’deki savaşın devamının bölgede infial yaratabileceği uyarısında bulundu. Kral George II, savaşın durdurulması, sivillerin korunması ve Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sona ermesi için uluslararası toplumun İsrail’e acilen baskı yapması gerektiğini belirtti. Abdullah, insani yardımların bölgeye ulaştırılmasının sağlanmasının önemine de dikkat çekti. Kral Abdullah ayrıca Gazze’deki Filistinlileri topraklarından sürmeye veya ülke içinde yerinden etmeye yönelik her türlü girişimi reddettiğini bir kez daha ifade etti. Kral II. Abdullah, Fransa’nın iki devletli çözüm temelinde barışa ulaşmaya yönelik siyasi ufka ulaşma çabalarının desteklenmesinde önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

Toplantının ardından Macron’un ülkeyi terk ettiği belirtildi. -AMMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu