Haber

TürkTraktör 2023 Yarı Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Türk otomotiv sektörünün ilk üretici firması ve tarımsal mekanizasyonda lider firma TürkTraktör, 2023 yılı ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Üretimde bir önceki yılın ilk yarısına göre yüzde 18 artış, İhracatta yüzde 19, toplam satışlarda yüzde 25. Şirketin ilk 6 aylık performansına göre toplam ciro geçen yıla göre yüzde 129 arttı. TürkTraktör yılın ilk yarısını 3,6 milyar TL kârla tamamladı.

Başarıyla başladıkları 2023 yılına yenilerini ekleyerek devam etmekten büyük gurur duyduklarını belirten, TürkTraktör Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Özüner,“TürkTraktör olarak   70. yılımıza doğru emin adımlarla ilerlerken faaliyet gösterdiğimiz tüm alanları geleceğe hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için bayilerimizi 3S plazalarına dönüştürmeye devam ediyoruz. 2023 yılının ilk yarısının prestijiyle toplam 3S plaza sayımız 76’ya ulaştı. Çevresel ve teknolojik çalışmalara yatırımlarımızı hızlandırdık. Çalışmalarımızın son emisyon seviyesi olan Faz 5 geçiş süreci kesintisiz olarak devam etmektedir. Bugüne kadar 27 yerli traktör modelini devreye aldık. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çevreye ve topluma saygılı bir şirket olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. ‘Geleceğe Etki’ adını verdiğimiz sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerimizi Nisan ayında kamuoyu ile paylaştık. Yılın ilk altı ayında Erenler fabrikamızda ilk yenilenebilir enerji yatırımımızı devreye aldık. 2026 yılının prestijiyle hedefimiz, tüm enerji ihtiyacımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktır. Tüm ekosistemimizi kapsayan etki alanımızda pozitif değer yaratmak için çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında aktif rol oynamayı sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. TürkTraktör ailesi olarak ‘Bugün yaptığımız her şeyin yarını da etkisi var’ diyerek çıktığımız bu yolda çalışmaya devam edeceğiz.” söz konusu.

17 Yıldır Kesintisiz Pazar Liderliği

TürkTraktör, 2023 yılının ilk altı ayında 26.215 adet traktör üretti. Şirket, iç piyasaya 17 bin 287 adet traktör satışı gerçekleştirirken, ihracatta 9 bin 851 adete ulaştı. TÜİK’in haziran sonu verilerine göre TürkTraktör, New Holland ve CASE IH markalarıyla 17 yıldır kesintisiz pazar liderliğini sürdürüyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu