Teknoloji

Sivrisineklerin Bordo Berelileri: Genellikle Ege Bölgesi’nde Görülen “Yakarca” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sık sık sivrisineklerle karıştırırız, ama “bu acı farklı” veya “ne zaman her tarafımı ısırdı?”Kendi cümlelerini kurmamıza neden olarak fark yaratan tatarcıklar, aslında pek çok benzersiz özelliğe sahip canlılardır.

popüler olarak bir yakwarca olarak konuşulurGelin bu canlılar hakkında mutlaka bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Midges, çift kabuklu küme ile ilgili bir yaban arısı böceği cinsidir.

Bu canlılar çoğunlukla geceleri aktif olup, gündüzleri karanlık ve nemli ortamlarda saklanırlar. Isırdıklarında sivrisineklere kıyasla, çok daha fazla acıtırlar ve kan emerler.Leishmania adı verilen bir duruma neden olan protozoa taşıyıcıları da olabilirler.

Türkiye’de özellikle Ege bölgesinde sayılarının fazla olması ile dikkat çeken tatarcık sinekleri, İnsan sağlığı için en tehlikeli böcek türlerinin ortasında yerini alır.Çok kısa sürede vücudun birçok yerini ısırarak şiddetli kaşıntı ve su toplamalarına neden oldukları bilinmektedir.

oryantal kaynama

Ayrıca ısırık yerlerinde eklem ağrıları oluşabilir ve vücutta kısa süreli ateşlenme olabilir. Yine bu yaratıklar Midge Fever ve Oriental Soil rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Bu canlıların bazı benzersiz özellikleri aslında onları sivrisineklerden ayırmada oldukça belirleyicidir.

Cücelerin yetişkinleri genellikle 2-5 mm uzunluğundadır ve oldukça uzun bacaklara sahiptir. Kanatları dahil tüm vücutları tüylerle kaplıdır ve Kan emmeden önce yaptıkları kısa sıçramalar en tipik davranışlarından biridir.

Bu canlılar deniz seviyesindeki sıcak şehirlerde, dağlık bölgelerdeki köylerde, nemli ve tropik ormanlarda ve çöllerde bile hayatta kalabilirler. Eşit Orta Asya’nın 50°C sıcağına bile dayanabilirler.Ek olarak, hem erkek hem de dişi tatarcıklar güç için bitkilerdeki şekerlere güvenirler ve geceleri karanlıkta beslenmeyi tercih ederler.

Tıpkı sivrisinekler gibi, sadece dişiler yumurtalarını geliştirmek için insan ve hayvan kanı emerler. Ancak bazı tatarcık çeşitleri bir kez kan emdikten sonra yumurtlayana kadar kan emmezler.

Tatarcıklar gün boyunca bitki örtüsü bakımından zengin, gölgeli ve nemli alanlarda vakit geçirirler. Kan emdikten 3 ila 8 gün sonra bu bölgelere ortalama 100 yumurta bırakırlar.Bu yumurtalar oldukça yapışkan bir yapıya sahiptir ve bu form sayesinde kaldıkları yere yapışırlar.

Yumurtaların çatlaması çoğunlukla geceleri, 5 ila 20 gün arasında gerçekleşir. Ayrıca yumurtalardan çıkan larvalar; Yaprak küfü, hayvan dışkısı ve böcek aşıları ile beslenerek 45-50 günde olgunlaşır.

Tatarcıkların hareketleri, yaklaşık 100 metrelik bir yarıçapla sınırlıdır. Onları öldürmek için kullandığımız en yaygın tekniklerden biri. Ne yazık ki, sinek ve böcek ilaçları bazen etkili olmuyor.Çok fazla alt türü olduğu için bazı türleri bu ilaçlara karşı dirençli bile olabilir.

Kaynaklar: Wikiwand, Uzm. Dr. Hakan Buzoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu