Haber

Rusya-Ukrayna Savaşı Nedeniyle Türkiye’ye Dönen Öğrencilerin Eğitim Sorunu

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye dönmek zorunda kalan Türk öğrencilerin eğitim sorunlarına ilişkin, “Türkiye’ye gelen 4 bin öğrenciden bir kısmı yatay geçiş hakkından yararlandı” dedi. Özel öğrenci statüsünde olanların süreleri dolduğu için kayıtları silinmektedir. “İki kategoriye sığamayanlar haklarını mahkemelerde aramaya başladı. Ukrayna’dan gelen öğrencilere yatay geçiş hakkı verilmeli” dedi.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle binlerce Türk öğrencinin eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye dönmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Türk öğrencilerin Türkiye’de eğitimlerini sürdürmede sıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken Şevkin, şöyle konuştu:

“Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna’daki eğitimlerini yarıda bırakıp Türkiye’ye dönen binlerce öğrenci eğitimlerine devam edemiyor. Bu öğrencilere, daha önce mücbir sebepler nedeniyle öğrencilere tanınan koşulsuz yatay geçiş hakkı, 2015 yılında da engellendi. Pandemi döneminde, Kırım, Suriye, Irak ve Yemen’deki savaşların ardından YÖK, bu öğrencilere bir yıl özel öğrenci hakkı vereceğini açıkladı. Yıl sonunda öğrenciler Ukrayna’ya dönmek zorunda kalacak ancak Orada savaş tüm hızıyla sürüyor. Bu öğrenciler orada nasıl eğitim görecek? Türkiye’ye gelen 4 bin öğrenciden bir kısmı yatay geçiş hakkından yararlandı. “Özel öğrenci statüsündekilerin süreleri dolduğu için kayıtları siliniyor. Her iki kategoriye giremeyenler ise haklarını mahkemelerde aramaya başladı. Ukrayna’dan gelen öğrencilere yatay geçiş hakkı verilmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu