Ekonomi

Rusya bütçesi ilk çeyrekte 29 milyar dolar açık verdi

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde bütçe gelirlerinin 5,6 trilyon ruble seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Bütçe gelirlerinin 4 trilyon rublesinin petrol ve doğalgaz dışı gelirlerden elde edildiğine işaret edilen açıklamada, söz konusu dönemde bütçe giderlerinin 8 trilyon ruble seviyesinde olduğu kaydedildi.

Buna göre Rusya’da federal bütçe yılın ilk çeyreğinde 2,4 trilyon ruble açık verdi.

Petrol ve doğal gaz gelirlerinin bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azaldığının bildirildiği açıklamada, düşüşün temel nedeninin Rusya’nın Ural petrol fiyatındaki düzeltme ve düşen petrol fiyatları olduğu belirtildi. doğal gaz ihracatı

Açıklamada, petrol ve doğalgaz dışı gelirlerin sağlanmasına ve giderlerin finansmanına yönelik süreçlerin bütçe uygulamasının kademeli olarak normalleştiğine işaret ettiği belirtildi.

Milli Refah Fonu rezervlerinin bütçe açığını kapatmak için kullanıldığı bilgisinin verildiği açıklamada, Rusya’nın Ural petrolü ihracatında uyguladığı indirimin özellikle yılın ikinci yarısında düşüşe geçmesinin beklendiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu