Haber

NATO karargahında kritik toplantı! ABD’den Türkiye’ye davet

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Belçika’nın Brüksel kentindeki NATO Karargahında ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile bir araya geldi.

Görüşmede NATO, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alındığı belirtildi.

ABD’DEN AÇIKLAMA!

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin denizde ve havada ittifaka önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Austin, 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi hazırlıklarını ele aldıklarını belirtti.

İSVEÇ ÇAĞRISI

Finlandiya’nın NATO üyesi olarak ilk kez bir zirveye katılacağını hatırlatan Austin, İsveç’i de bir an önce katılımını onaylamaya davet ettiklerini söyledi.

İsveç’in NATO üyeliğinin ne gibi katkıları olacağı sorusunu yanıtlayan Austin, İsveç’in değerli bir askeri kapasiteye sahip olduğunu, son yıllarda savunma modernizasyonuna önemli yatırımlar yaptığını ve modern bir güç olduğunu belirtti.

Austin, “İsveç’in birlikte çalışabilirlik düzeyine kısa sürede ulaşması zor olmayacak” dedi. söz konusu.

İsveç’in ittifaka denizde ve havada önemli katkılar sağlayabileceğini ifade eden Austin, ittifaka davet edilen bir ülke olarak İsveç ile askeri iş birliğini şimdiden artırdıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu