Haber

Mersin’de dolu felaketi… Cam seraları yerle bir oldu

Mersin’de dolu felaketi… Cam seraları yerle bir oldu

Bir üretici sera içerisinde budama yaparken cam kırıklarının kafasına düşmesi sonucu yaralandı

MERSİN – Mersin’in Silifke, Gülnar ve Faziletli ilçelerinde tesirli olan sel ve dolu afetinde Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesinde bir kişi sel sularına kapılıp hayatını kaybederken, Silifke ilçesinde de örtü altında salatalık üretimi yapılan cam seralar yerle bir oldu. Bir üretici ise sera içerisinde budama yaparken cam kırıklarının başına düşmesi sonucu yaralandı.

Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner ve Silifke Belediye Lideri Sadık Altunok, dolu yağışından ötürü ziyan gören Akdere mahallesinde incelemelerde bulundu. Bilhassa cam seralarda salatalık üretimi yapan üreticilerle görüşen Kaymakam Aslaner, hasar tespit çalışmalarının biran evvel tamamlanarak Tarım ve Orman Bakanlığına bildirileceğini söyledi.

Doludan etkilenen Akdere Mahallesi’nde yaklaşık 40-45 dönüm seranın zarar gördüğü öğrenilirken, ilçe genelinde 14 mahallede meyve ve sebze bahçelerinde hasar oluştu.

Silifkeli çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileten Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, dolu yağışının Silifke’nin bir çok mahallesinde tesirli olduğunu, Akdere Mahallesindeki 80 tane cam salatalık serasının Silifke ovasında çilek ve limon bahçeleri ile yüksek kesitlerdeki mahallelerde ekili olan karnabahar, marulun büyük ziyan gördüğünü söyledi.

Devlet yetkililerine ve milletvekillerine bölge yaşanan olay hakkında bilgi verdiklerini, en büyük sevinçlerinin can kaybının yaşanmaması olduğunu söz eden Altunok, “Dolu esnasında serasında olan bazı çiftçimiz cam kırılmasından dolayı ufak yaralar aldı. İnşallah kırılan seralar afet kapsamına alınır ve çiftçilerimiz en az zararla bu doğal afeti atlatır” dedi.

1 dönüm salatalık serasının büsbütün ziyan gördüğünü söz eden üretici Fatma Örs, “Seramızı dolu vurdu. Camları kırıldı. Allah tarafından böyle bir doğal afet yaşadık. Yapacak hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu.

Salatalık üreticisi Şuayip Zirve ise ziyanlarının çok olduğunu devlet yetkililerinden yardım istediklerini belirtti.

Sera içerisinde budama işi yaptığını dolu yağışına serada yakalandığını belirten Arif Zirve ise, “Sera içerisinde budama yapıyordum. Ne olduğunu anlamadan seranın camları kırılıp kafama düştü. Hastanede kafama dört dikiş atıldı” dedi.

Bölgedeki bütün seraların camlarının kırıldığını ve 1 dönüm seranın cam maliyetinin yaklaşık 250 Bin TL olduğunu söz eden Akdere Muhtarı Mehmet Kurt, “Bir afet yaşadık, dolular seralarımızın camlarını kırdı. Devlet yetkililerimizden seralarımızın afet kapsamına alınmasını istiyoruz. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu