Haber

Liseli Yiğit kanser projesiyle BM’ye davet edildi

İZMİR Atatürk Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Yiğit Kaan Kızlıer (16), ‘Melatonin Kanser Hücrelerini Öldürür mü’ adlı projesiyle 26 Kasım’da çevrim içi yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) konferansına davet edildi. Kızlıer, 30 ülkedeki 100 proje sahibi öğrenci ortasından seçilen tek Türk oldu.

İzmir Atatürk Lisesi’nde eğitim gören Yiğit Kaan Kızlıer, 1,5 yılda hazırladığı projelerle farklı ülkelerden kazandığı altın, gümüş ve bronz madalyaların ardından ‘Melatonin Kanser Hücrelerini Öldürür mü’ adlı projesiyle BM konferansına davet edildi. Yaklaşık 6 aylık hazırlık aşamasının ardından projesiyle büyük başarıya imza atan Kızlıer, İzmir Atatürk Lisesi ve danışman öğretmeni Benal Hepsöğütlü’nün gurur kaynağı oldu.

30 ülkedeki 100 proje sahibi öğrenci ortasından seçilen tek Türk olan Yiğit Kaan Kızlıer, projesiyle ilgili bilgi verdi. Kızlıer, geçen yıllarda literatüre giren bilgiye nazaran görme engelli bireylerin kanser olmadığını lisana getirip, “Melatonin hormonunun göğüs kanseri üzerine tesiri araştırılmıştı. Biz farklı tip kanser hücrelerinde de çalışabileceğini göstermek için beyin kanser hücresi seçtik. Epey yaygın olan bir kanser hücresiydi. Deney basamağında seçtiğimiz her kümeye farklı dozlarda melatonin uyguladık. Uyguladığımız doz arttıkça kanser hücrelerinin vefatının arttığını gözlemledik. Bu biçimde melatoninin göğüs kanseri dışında öteki hücre tiplerinde de öldürücü tesiri olduğunu anladık” diye konuştu.BM’ye birçok ülkeden başvuru yapıldığını anlatan Kızlıer, 26 Kasım’da çevrim içi gerçekleştirilecek konferansta projesini sunacağını belirtip, “Başvurumun akabinde birinci kademeyi geçtikten sonra online toplantı yaptılar. Herkes kendi projesini anlattı. Sonuçlar açıklandı. Ben de seçildim. Konferansta tekrar projemi sunacağım. Bundan sonra bu araştırmalarımı hayvanlar üzerinde yapmak istiyorum zira beşere uygulamadan evvel hayvanlarda denenmesi gerekiyor. Hayvan çalışmalarında da tesirli olabileceğini göstereceğim” dedi.’DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ LABORATUVARINDA HAZIRLANDI’İzmir Atatürk Lisesi’nin müdür yardımcısı ve kimya öğretmeni Hepsöğütlü, Yiğit’in çok başarılı bir öğrenci olduğunu vurgulayıp, “Yiğit âlâ bir projeci. Sorgulayan bir öğrencimiz. Melatonin hormonuyla ilgili kaynak araştırmalarına baktığında görme engelli bireylerde kanser görülmediğini fark ediyor. Melatonin hormonu karanlıkta salgılandığı için kanser tiplerine tesirini düşünüyor. Araştırmamızda göğüs kanserinde bununla ilgili çalışmalar olduğunu gördük. Öğrencimizin biyokimya üzerine çalışmaları var. Endonezya, Malezya, Hong Kong, ABD, Dubai, Kore üzere ülkelerden son 1,5 yıl içinde altın, gümüş, bronz madalyaları var” diye konuştu.Yiğit Kaan Kızlıer’in Dokuz Eylül Üniversitesi laboratuvarlarını kullandığını anlatan Hepsöğütlü, daha büyük başarılara imza atacağına emin olduğunu aktararak, “Okulumuzun üniversitelerle karşılıklı proje iş birlikleri var ve protokol imzalıyoruz. Öğrencilerimiz yüzde 1’lik dilimin altında bir puanla gelip okulumuzu kazanıyorlar. Bizim de vazifemiz onlara çalışma alanı hazırlamak, yol göstermek rehberlik etmek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu