Haber

Kuduzla mücadelede “aşılama çalışmalarının artırılması” önerisi

Trakya Bölge Veteriner Tabipler Odası Lideri Polat Türkoğlu, kuduz hastalığının önlenmesi için aşılamanın artırılması gerektiğini bildirdi.

Türkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kuduz hastalığının dünya için global bir hastalık olduğunu, hayvan ve insan sıhhatini tehdit ettiğini belirtti.

Kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıkmadan evvel aşılama yapılarak engellenebildiğini aktaran Türkoğlu, “Kuduz hastalığının yayılmasında ana rezervuar olarak bilinen köpekler önemli rol oynamaktadır. İnsan ölümlerinin çoğu enfekte köpeklerin ısırması sonucu meydana gelmektedir. Ancak köpekler hastalığın kaynağı değil tam tersine insanlar gibi hastalığın mağdurlarıdır.” sözlerini kullandı.

Türkoğlu, kuduz hastalığının önlenmesi, hayvan sıhhati ve toplumu sıhhatini korumak gayesiyle çalışmalar yapıldığını bildirdi.

Sahipli hayvanların aşılanma süreçlerinin yanı sıra sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmaların değerine işaret eden Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Sahipsiz hayvanların lokal idareler tarafından kısırlaştırma, aşılama, kimliklendirme süreçlerinin aksamadan yürütülmesi, yaban hayatına yönelik oral aşılama çalışmalarının uygulanması gerekmektedir. Biz veteriner tabipler gerek kamuda gerekse de özel kliniklerde bu bağlamda bahsin ehemmiyetini bilerek hassasiyetle çalışmaktayız. İnsan sıhhatinin vazgeçilmezi olan hayvan sıhhatinin korunmasında, sağlıklı hayvansal besin üretiminin her basamağında olmazsa olmaz tek meslek kümesi olan veteriner tabipler dün olduğu üzere bugün de vazifelerinin başında olmaya devam edecek, aşılama ve halk sıhhati bahislerinde birinci ve en değerli bariyer olacaklardır.

Günümüzde yüzde 100 önlenebilir bir hastalık olan kuduzdan can kaybı olması çok üzücüdür. Gerekli önlemlerin alınması ve ülke bazında aşılamaların arttırılması gereği netlik kazanmıştır. Son günlerde yaşanan bahtsız olayda hayatını kaybeden kardeşimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sıhhati ve sabır diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu