Haber

İzmir’de yerel yönetimlerin kadın politikaları ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları değerlendirildi.

Balçova’da İzmir’de yerel yönetimlerin ‘Kadın Politikaları ve Kadın Erkek Eşitliği’ alanında yürüttüğü çalışmalar masaya yatırıldı. Eşit Yaşam Derneği’nin düzenlediği toplantıda İzmir’deki belediyelerin ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ çalışmaları değerlendirildi.

Yerel düzeyde eşitlikçi değişim yaratmayı hedefleyen Eşit Hayat Derneği öncülüğünde bir süredir çalışmalarını sürdüren İzmir belediyelerinin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonları ve Eşitlik Birimleri Çalışma Komiteleri, son toplantısını Balçova Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Belediye Kadın Meclis Üyeleri ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, belediyelerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çalışmaları ve yeni transfer çalışmalarına ilişkin öneri ve görüşler de dile getirildi. Toplantıya İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve çeşitli ilçelerin Kent Konseyi Kadın Meclisi liderleri de katılarak görüşlerini paylaştılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eşit Yaşam Derneği Lideri Seniye Nazik Işık, İzmir belediyelerinin kadına yönelik hizmetlerindeki durum ve gelişmeler, Stratejik Planlar ve Yerel Eşitlik Stratejik Planları, Toplumsal Cinsiyet ve Yerel Yönetimlerin Eşit ve Eşitleyici Hizmetleri, Belediye Meclisleri hakkında bilgi verdi. Kadın-Erkek Eşitlik Komiteleri ve belediyelerdeki eşitlik birimleri. Durum ve güçlendirilmeleri, kadın kooperatifleri, kadın emeği ve yerel kalkınma, yerel yönetimler ve bunların bakım ve kadın istihdamına katkıları, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe konularındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, ilçedeki kadınları ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda güçlendirecek hizmetler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Balçovalı kadınların her alanda söz sahibi olmaya çalıştıklarını vurgulayan Önder Fatma Çalkaya, “Balçovalı kadınlar bu konuda kendilerini kanıtladılar. Bu nedenle ilçemizin bir kadın kenti olduğunu belirtiyoruz. Balçova’nın her kadını Artık her alanda erkeğe eşit olduğunun bilincindeyiz.Biz de yereliz.”Yönetim olarak bu eşitliğin daha da geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

akyurt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu