Haber

İspanya’da aşırı sıcaktan 1 kişi öldü

İspanya’güneydoğusu Murciaözyönetim hükümeti sağlık Bakanlığıbölgede 40 dereceyi aşan sıcak havanın 42 yaşındaki Fas vatandaşının ölümüne neden olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Murcia’nın La Majada18 Temmuz’da sokakta bayılan kişinin, Cartagena şehrinde hastaneye kaldırıldıktan birkaç saat sonra yaşamını yitirdiği belirtildi.

Fas vatandaşı olduğu belirlenen 42 yaşındaki adamın İspanya’da bu yaz sıcaktan kaynaklanan ilk ölüm olduğu kaydedildi.

Bu yaz İspanya’da yaşanan üçüncü aşırı sıcak hava dalgası sırasında en yüksek ve en düşük sıcaklık rekorları kırıldı.

Ülkenin doğusundaki Girona kentine bağlı Figueres ilçesinde 18 Temmuz’da tespit edilen 45,4 santigrat derece, şimdiye kadarki en sıcak gün olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca 18-19 Temmuz ortasında Balear Adaları ve Valencia bölgelerinde en düşük hava sıcaklığı 28 derecenin altına düşmezken, Malaga’da bu sabah saat 07.00’de sıcaklık 34 derece olarak tespit edilerek rekor veri olarak kaydedildi.

Rekor kıran deniz suyu sıcaklığı

Öte yandan bunaltıcı sıcaklar sadece karada hissedilmezken, İspanya’yı çevreleyen denizlerin kıyılarında rekor sıcaklık değerleri kaydedildi.

İspanyol Meteoroloji Enstitüsü (AEMET), deniz kıyılarında ortalama su sıcaklığının 24.6 dereceye yükselerek son 83 yılın rekorunu kırarak Balear Adaları ve çevresinde 28 dereceye ulaştığını duyurdu.

Deniz suyu sıcaklıklarının normalin 3-4 derece üzerinde olduğu paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu