Haber

IŞİD Kerkük’te saldırdı: 4 Irak askeri hayatını kaybetti

Kerkük polisi, IŞİD’lilerin Kerkük’ün dış mahallelerindeki Irak ordu güçlerine silahlı saldırı düzenlediğini duyurdu.

Kerkük Polis Sözcüsü Amer Nuri, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, “IŞİD’lilerin Irak ordusu ile Peşmerge güçleri arasındaki son sınır noktasında, 31. Tugay 8. Tümen komutanlığına saldırı düzenledi” dedi.

Amer Nuri, “Saldırıdan sonra Irak Müşterek Harekat Komutanlığı’nın Kerkük’teki karargah kumandanı Tuğgeneral Ali el-Fariji olay yerine gitit ve IŞİD savaşçılarını takip etmek üzere bir operasyon başlattı” tabirlerini kullandı.

Bir güvenlik kaynağı ölen askerlerin Firas Kazum, Amer Nasser, Ahmed Kazem ve soyadı öğrenilemeyen Safaa isimli askerler olduğunu söyledi.

Irak İçişleri Bakanlığı 18 Kasım 2022’de yaptığı açıklamada, Federal polisin, Kerkük’ün “Wadi Şahi” bölgesinde IŞİD’lilerin bir üssünu tespit ettiğini açıklamıştı. Açıklamaya göre üste 15 kişilik yatma yeri, cep telefonları, tıbbi malzeme ve yiyecek bulunmuştu. Irak Parlamento Başkanı Muhammed el Halbusi de, Dohuk Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen Ortadoğu Barış ve Güvenlik Konferansı’nda IŞİD tehlikesine karşı uyarıda bulundu. 2021 yılında IŞİD’in Irak’ın farklı bölgelerinde 257 hücum düzenlediği ve bu ataklarda 387 kişinin öldüğü, 518 kişinin yaralandığı, 37 kişinin de kaçırıldığı bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu