İş

İngiltere’de işsizlik yüzde 3,8’e yükseldi

İngiltere’de işsizlik Şubat-Nisan döneminde yüzde 0,1 artarak yüzde 3,8’e yükseldi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre, ülkedeki istihdam oranı Şubat-Nisan aylarını kapsayan üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 artarak yüzde 76’ya yükseldi.

İşsizlik ise bu dönemde yüzde 0,1 artarak yüzde 3,8 oldu.

Bu dönemde çalışanlar arasında ikramiye dahil toplam ücret artışı yüzde 6,5 olurken, salgın dönemi dışında görülen en yüksek büyüme yüzde 7,2 ile ikramiye hariç maaşlarda görüldü.

Şubat-Nisan döneminde reel olarak (enflasyondan arındırılmış) yıllık bazda toplam ve normal fiyatlar sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 1,3 gerilemiştir.

Nisan ayında grevler nedeniyle ülkede 257.000 kişi işini kaybetti.

İş gücüne dahil olmayanların oranı yüzde 0,4 azaldı.

Birleşik Krallık’ta şubat-nisan döneminde işgücüne dahil olmayanların oranı bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 azalırken, bu oran salgın öncesine göre yüzde 0,7 arttı.

ONS’nin öncü bilgilerine göre Mayıs ayında ekip çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 23 bin arttı.

ONS Ekonomik İstatistik Müdürü Darren Morgan, verileri değerlendirdiğinde, istihdam sayısındaki artışla birlikte toplam çalışan sayısının ilk kez pandemi öncesi seviyeyi aşarak yeni bir rekor kırdığını belirtti.

Sağlık ve sosyal bakım sektörlerindeki büyümenin toplam istihdamdaki artışta itici güç olduğunu kaydeden Morgan, “Çalışmayan veya iş aramayanların sayısı da arttı, işe girenlerin sayısı da arttı. uzun süreli hastalığı nedeniyle iş gücünde olmayanlar rekor kırdı.” sözünü kullandı.

haberahlat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu