Ekonomi

Genie Energy 4. çeyrekte rekor gelir bildirdi, EPS düştü

NEWARK, NJ – Genie Energy Ltd. (NYSE: GNE), dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı ve hisse başına kazançtaki (EPS) düşüşe rağmen gelirde önemli bir artış olduğunu ortaya koydu.

Şirket, dördüncü çeyrekte 0,37 $’lık bir EPS bildirdi; bu, bir önceki yılın dördüncü çeyrek EPS’si olan 0,59 $’a göre bir düşüştü. Bununla birlikte, Genie Energy bu çeyrekte 104,9 milyon dolarlık rekor bir gelir elde ederek, geçen yılın aynı çeyreğinde bildirilen 81,4 milyon dolara kıyasla %28,9’luk önemli bir artış kaydetti.

Şirketin finansal performansı, yeni kurulan tutsak sigorta operasyonlarındaki hasar rezervi için bir defaya mahsus gayri nakdi bir ücretten etkilendi ve bu da bir önceki yıl 15,5 milyon dolar olan faaliyetlerden elde edilen gelire kıyasla 34,2 milyon dolar faaliyetlerden zararla sonuçlandı. Bu masraf aynı zamanda düzeltilmiş FAVÖK’ün bir önceki yıla göre %38,0 azalarak 18,5 milyon dolardan 11,4 milyon dolara gerilemesine katkıda bulunmuştur.

Yaşanan zorluklara rağmen Genie Energy’nin CEO’su Michael Stein, şirketin stratejik hamlelerinin altını çizerek, müşteri kazanımına geri dönüşün RCE’lerde (Perakende Müşteri Eşdeğerleri) ve sayaçlarda %30’un üzerinde büyümeye yol açtığını belirtti. Stein, “Genie güçlü bir yılı rekor dördüncü çeyrek ve tüm yıl geliriyle tamamladı” dedi. Ayrıca şirketin Genie Renewables bölümündeki ilerlemesini ve üçüncü taraf enerji ve yenilenebilir enerji hizmetleri işletmelerinin güçlü performansını vurguladı.

Kazanç açıklamasının ardından, Genie Energy’nin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde +%0,92’lik mütevazı bir artış gösterdi ve bu da yatırımcıların haberlere biraz olumlu tepki verdiğini gösteriyor.

İleriye bakıldığında, şirket 2024 yılı için düzeltilmiş FAVÖK’ünü 40 ila 50 milyon dolar aralığında tutmayı bekliyor ve bu da temettü ödemeye ve büyüme fırsatlarına yatırım yapmaya devam ederken yeterli nakit üretme kabiliyetine olan güveni yansıtıyor. Genie Energy, müşteri tabanını büyütmeye, güneş enerjisi projesi geliştirme hattını ilerletmeye ve Diversegy işinden elde edilen yinelenen gelirde önemli bir büyüme beklemeye odaklanmaya devam ediyor.

Yatırımcılar ve analistler, Genie Energy’nin dinamik enerji piyasasında yol almaya devam ederken stratejik girişimlerinin önümüzdeki yıl nasıl gelişeceğini yakından izleyecekler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu