Haber

Egil nerede? Eğil ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Eğil hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, DiyarbakırDeprem birçok yerde hissedildi. Diyarbakır Türkiye’nin Eğil ilçesi merak edildi. Peki, Eğil nerede? Eğil ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Eğil hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

EDEN NEREDE?

Eğil, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 22.381

Alan: 494 km² (190 mi²)

EĞİL İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Diyarbakır’ın Eğil ilçesi 22.381 nüfusa sahiptir.

EĞİL HANGİSİ İLE BAĞLANTILIDIR?

Eğil, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir. Diyarbakır il merkezine 52 kilometre (yaklaşık 40 dakika) uzaklıktadır. Dicle Nehri’ne paralel bir tepe üzerine kurulmuş olan semt, 4 mahalleden oluşuyor. Bunlar Gündoğan Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Dere Mahallesi ve Kale Mahallesi’dir. İlçenin diğer birçok mahallesi Dicle Barajı tarafından sular altında kaldı. İlçede 20 mezra ve 24 köy bulunmaktadır. İlçe arazilerinin oluşturduğu alan 450 kilometre karedir. İlçenin kuzey komşusu Dicle İlçesi, batı komşusu Ergani İlçesi, doğu komşusu Hani İlçesi, güney komşusu Diyarbakır il merkezidir. 2020 yılı adrese dayalı nüfus sayımı ve kayıt veri tabanına göre ilçede 22.381 kişi yaşamaktadır.

tarih

Diyarbakır’a 50 km uzaklıkta antik bir kenttir. Asur kalelerine, birçok antik mağaraya ve kral kızının resimlerine ev sahipliği yapan bir kasabadır. Hititler döneminde adının Ingalava olduğu tahmin edilmektedir. Köklü bir kültürel zenginliğe sahip olan Eğil, 1860-1866 yılları arasında Palu’ya bağlanmıştır. 1866 yılında Mamuret-ül Aziz Vilayeti’ne bağlanmıştır. 1936 yılında Diyarbakır’a bağlı bir ilçe statüsü kazanmıştır.

“Peygamberler şehri” olarak bilinir. Asurlular, Roma İmparatorluğu, Bizanslılar, Selçuklular, Abbasiler, Osmanlı İmparatorluğu ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilçe idari bölgesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu