Teknoloji

Dünya’da ağaçlar bile yokken, gezegenimize onlar hükmediyordu

Köpekbalıkları yaklaşık 450 milyon yıl önce varlardı ve bu da Dünya gezegeniyle beraber galakside toplam iki tur attıkları anlamına geliyor. Eğer bu yeterince etkileyici gelmiyorsa, Satürn’ün henüz halkaları olmadığı bir zamanda ve ağaçlardan önce, köpek balıklarının Dünya’da olduğu anlamına geldiğini de belirtebiliriz.

Bu canlıların başarılarının bir kısmı, çevresel koşullar söz konusu olduğunda sahip oldukları esnekliklerinden, çok çeşitli okyanuslarda ve farklı derinliklerde hayatta kalabilmelerinden kaynaklanıyor.

Doğa Tarihi Müzesi’ndeki balık fosilleri küratörü Emma Bernard, müze için hazırladığı bir yazıda “Bunun kısmen köpekbalıklarının derin, karanlık okyanuslardan sığ denizlere ve hatta nehir sistemlerine kadar su sütununun farklı kısımlarından yararlanabilmesinden kaynaklandığını söylemek yanlış olmaz” diyor ve devam ediyor: “Plankton, balık, yengeç, fok ve balina gibi çok çeşitli yiyecekler yiyorlar. Bu çeşitlilik, okyanuslarda bir şeyler değişirse köpek balıklarının bir grup olarak hayatta kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.”

En uzun yaşayan köpekbalıklarından biri olan Grönland köpekbalığının kesinlikle tarih öncesinden kalma bir görüntüye sahip olduğu söylenebilir. Hatta kısa bir süre önce, atom bombasının bıraktığı izler sayesinde 400 yaşına kadar yaşayabildiklerini öğrendik. Ancak en eski uyuyan köpekbalıkları yaklaşık 100 milyon yıl öncesine kadar ortaya çıkmamıştı ve o sırada bu balık grubu galaktik bir yılı aşkın bir süredir Dünya’da dolaşıyordu.

Varlıkları boyunca tuhaf, sarmal dişli Helicoprion’dan sıcak kanlı güçlü megalodon’a kadar oldukça ilginç morfolojilere büründüler. Uzun bir süre megalodonun büyük oranda ölümcül ağzından oluşan bir tür olduğunu düşündük, ancak kısa bir süre önce yapılan bir araştırma onların aslında uzun ve ince yırtıcılar olabileceğini ortaya çıkardı.

Hala dünyanın her yerinde bu köpekbalıklarının antik kalıntıları bulunuyor ve şimdilik yalnızca dişleri bulunmuş olsa da, yaklaşık 3.090 metre derinlikte bulunan manganez kaplı biri gibi bazı örneklerin oldukça dikkat çekici olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Köpekbalıkları, şu anda sahip oldukları forma ulaşana kadar geçirdikleri 450 milyon yıl boyunca pek çok sıra dışı davranış kazandı. Örneğin 2022 yılındaki bir görüntü, sanki herhangi bir problem teşkil etmiyormuş gibi karada dolaşan bir köpekbalığını gösteriyordu. En az dokuz köpekbalığı türünün sığ suda hareket etmek için yüzgeçlerini kullandığı biliniyor ve bunlardan bazıları tamamen karaya çıkarak kısa geziler yapabiliyor.

haber-bodrum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu