İş

Deprem Bölgesi İçin İşten Çıkarma Yasağı ve Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamasına Başlandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen 11 ilde çalışma ve sosyal güvenlik alanında bazı tedbirler alındı. Olağanüstü hal uygulanan illerdeki patronlar, işyerlerinin ağır veya orta derecede hasarlı olduğunu belgelemeleri halinde ‘uygunluk tespiti’ beklenmeden kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Sallanan bölgede istihdamı korumak için patronlara sokağa çıkma yasağı getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Olağanüstü Hal Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KISA ÇALIŞMA TAZMİNATI UYGULAMASI DEVAM ETMEKTEDİR

Buna göre; Depremden etkilenen ve olağanüstü hal uygulanan illerdeki patronlar, işyerlerinin ağır veya orta hasarlı olduğunu belgelemeleri halinde ‘uygunluk tespiti’ beklenmeden kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Patronun eksik bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler kanuni faizi ile birlikte patrondan tahsil edilecektir.

TAHLİYE YASAĞI UYGULANDI

Kararname ile OHAL bölgesinde İş Kanunu’nda yer alan ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymama’ ve ‘iş yerinin kapatılması’ gibi sebepler dışında işten çıkarma yasaklandı. Kısa çalışma veya işsizlik ödeneğinden yararlanmayan ve işsiz olanlara olağanüstü hal süresini aşmamak kaydıyla İşsizlik Sigortası Fonundan günlük 133,44 TL ödeme yapılacak ve bu kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılacaktır. Belirlenen kararlara aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden işveren veya patron vekiline, çalışma ve iş konseyi il müdürlüklerince sözleşmesi feshedilen her işçi için aylık brüt asgari ücret üzerinden para cezası verilir.

Deprem bölgesindeki işyerlerinde Sendikalar Kanunu kapsamında yetki tespiti, toplu sözleşme akdi, uyuşmazlıkların analizi, grev ve lokavt sürelerinin de OHAL döneminde uzatılmasına karar verildi.

haber-anamur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu