Teknoloji

Çin üstün bir bilgisayar ağı kuracak…

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin teknoloji ve araştırma kapasitesini geliştirmeyi hedeflediğini duyurdu. “süper bilgisayar interneti”kurulmasını görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

Kuzeydeki liman kenti Tianjin’de düzenlenen toplantı, üniversiteler, araştırma kurumları ve ileri bilgi süreci odaklı şirketlerden uzmanları ve temsilcileri bir araya getirdi.

Süper bilgisayar interneti, kullanıcıların tarayıcı benzeri bir platform aracılığıyla birden fazla makineye erişmesine izin veren, birbirine bağlı muhteşem bilgisayarlardan oluşan bir ağ önerisidir.

TIPTAN HAVACILIĞA HER ALANDA GENİŞLEYECEK

15 ulusal ve üniversite büyük bilgi işlem merkezinden oluşan bir küme, ağa katılmayı planlıyor ve bu, Çin’deki gelişmiş bilgi işlem merkezlerinin endüstrinin en acil sorunlarından bazılarını çözmek için birlikte çalışmasına olanak sağlayacak.

Daha iyi bir bilgi sürecinin faydalarının havacılık ve tıptan hava durumu araştırma ve finansa kadar pek çok alana yayılacağı öngörülmektedir.

Örneğin, ilaç keşfi, belirli bir hastalık veya duruma karşı kullanılmak üzere binlerce olası molekülü hızlı bir şekilde test etme becerisini gerektirir. Araştırmacılar, muhteşem bilgisayarları birbirine bağlayarak, her bir ilaç adayının etkileşimlerini daha verimli ve gerçekçi bir şekilde simüle edebilir.

Veri analitiği ve yapay zekanın hızlı büyümesiyle birlikte, daha da fazla bilgi işleme gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

ENDÜSTRİ PAZARINDA BİRİNCİ OLMAK İSTİYOR

Çin Mühendislik Akademisi akademisyeni Li Guojie toplantıda yaptığı konuşmada, Çin’in süper bilgisayarlarının dünyanın en iyileri arasında yer aldığını ancak endüstriyel uygulamalarda diğer ülkelerin gerisinde kaldığını söyledi.

Bunu telafi etmek için Çin’in aktif bir büyük bilgisayar interneti kurması gerektiğini, böylece şirketlerin ve araştırmacıların harika bilgisayar hizmetlerine kolayca erişebileceğini ekledi.

Ulusal Muhteşem Bilgisayar Wuxi Merkezi Direktörü Yang Guangwen, Ocak ayında yaptığı açıklamada. “Süper bilgisayar internetinin arkasındaki fikir, çeşitli kullanıcılara güç sağlamak için farklı elektrik kaynaklarını birleştiren elektrik şebekesine benzer.”o yazdı.

Dünyanın en hızlı bilgisayar sistemlerinin değerlendirildiği ISC Yüksek Performans Konferansı’nın Ekim 2022’de yayınladığı en son “Top 500” listesinde Çin, 162 bilgisayarla “en çok sisteme sahip ülke” oldu. Listede Çin’in ardından 126 bilgisayarla ABD geldi.

KAYNAK: HABER7

mihaliccik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu