Haber

BM’den hem Ukraynalı ve hem Rus savaş esirlerinin işkenceye maruz kaldığı açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsan Hakları Takip Misyonu Lideri Matilda Bogner, Rusya-Ukrayna savaşında esir düşen hem Rus hem de Ukraynalıların, “kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığını” söyledi.

Bogner, BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında, Ukrayna’daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonunun son birkaç ayda, Rusya’nın savaşta esir olarak aldığı 159 Ukraynalı (139 erkek ve 20 kadın) ile görüştüklerini söz etti.

Ukrayna’nın Olenivka ve Donetsk bölgeleri ile Rusya Federasyonu’nda esir olarak tutulan ve daha sonra hür bırakılan 20 Ukraynalı bayan savaş esirinin fizikî şiddet görmediğini kaydeden Bogner, Olenivka’daki kadın esirlerin, yakınlarındaki hücrelerde işkence gören erkek savaş esirlerinin çığlıklarıyla psikolojik şiddete maruz kaldığını belirtti.

Bogner, Ukrayna’nın BM yetkililerine, ülkede tutulan Rus savaş esirleriyle saklı görüşme müsaadesi verdiğini lakin Rusya’nın, Ukraynalı esirlerle görüşülmesine müsaade vermediğini söyledi.

“Ukraynalı esirlerden bazıları, yakalandıktan hemen sonra dövüldü veya kişisel eşyaları yağmalandı.” diyen Bogner, esirlerin genel olarak kalabalık otobüs yahut traktörlere bindirildiği, bazen bir günden fazla suya ve tuvalet muhtaçlığına erişimlerinin olmadığını belirtti.

“Esirlerden büyük çoğunluğu, işkence gördüğünü söyledi”

Bogner, “Görüşme yaptığımız savaş esirlerinden büyük çoğunluğu, bize, işkence ve kötü muamele gördüğünü söyledi.” dedi.

Ukrayna’nın Dnipro bölgesinde savaş esiri olarak tutulan Ruslara yönelik makûs muameleleri de belgelediklerine değinen Bogner, Rus savaş esirlerine burada “hoş geldin dayakları” ismi altında berbat muamele yapıldığını lisana getirdi.

Rus savaş esirlerinin, karakol bodrumları ve askeri karargahlar üzere gayri resmi gözaltı yerlerinde uzun müddet tutulduğuna dair argümanlara ulaştıklarını belirten Bogner, birtakım durumlarda savaş esirlerinin, Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından bıçaklanma ya da elektrik verilmesi üzere muamelelere maruz kaldığını kaydetti.

Bogner, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensupları tarafından yapıldığı bildirilen, “savaş dışı kişilerin” yargısız infazlarına ve birkaç azap ile makus muamele olayına ait inandırıcı savlar aldıklarını da belirtti.

Öte yandan, Bogner, Nisan 2022’de Olenivka yakınlarındaki esirlerin tutulduğu yerde 8 esirin öldürüldüğü istikametinde tezin da kendilerine ulaştığını kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu