Haber

BM, Nijerya’daki terör saldırılarından etkilenenler için yardım çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM), kuzeydoğu Nijerya’da terörden etkilenen 6 milyon insan için bu yıl 1,3 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), geçen yıl ülkenin kuzeydoğusunda akut yetersiz beslenmeden muzdarip çocuk sayısının 1.74 milyon olduğunu hatırlattı.

Açıklamada, bu sayının 2023 yılında 2 milyona çıkacağının varsayıldığı belirtildi.

BM’nin Nijerya İnsani Yardım Koordinatörü Matthias Schmale, ülkenin kuzeydoğusundaki büyük ölçekli insani ve koruma krizinin azalma belirtisi göstermediğini kaydetti.

Adamawa, Borno ve Yobe, Schmale eyaletlerinde yardıma muhtaç insan sayısının yüzde 80’den fazla olduğunu vurgulayan Schmale, bu yıl terör olaylarından etkilenen 6 milyon kişi için 1,3 milyar dolarlık davette bulundu.

Terör olaylarından en çok kadınların ve kız çocuklarının etkilendiğinin altını çizen Schmale, “Şiddet, adam kaçırma, tecavüz ve taciz riskleri artıyor.” sözünü kullandı.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlığını sürdüren Boko Haram’ın 2009 yılından bu yana düzenlediği toplu terör eylemlerinde 20 binden fazla insan hayatını kaybetti.

2015 yılından sonra terör örgütü ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar düzenlemiştir. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülkede terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüzbinlerce insan göç etmek zorunda kaldı.

haberbalya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu