Sağlık

Biyoadaptör Teknolojisi İle Kalp Damarları Rahatça Açılıyor

Koroner damarlardaki darlık veya tıkanıklıklara bağlı olarak göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde bu sorunları çözmek ve hastanın sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini sağlamak amacıyla stent uygulamaları yapılmaktadır. Çoğunlukla çapı 2 mm’den büyük damarlara yerleştirilen stentler teknolojinin gelişmesiyle daha da gelişmiş hale gelmiştir. Yeni nesil bir damar genişletici sistem olan DynamX Koroner Biyoadaptör, damar ile birlikte hareket edebildiği için hastaya daha konforlu ve uzun süreli güzelleşme sağlayabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Göktekin, DynamX Koroner Biyoadaptör sistemi yerleştirme prosedürünü Türkiye’de ilk kez bir hastada uyguladı ve formül hakkında bilgi verdi.

 

Klasik stentleme tekniklerinden farklı bir uygulama

İlk çalışmaların Fransa’da yapıldığı Bioadaptor ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Biyoadaptör sayesinde hastaları tekrar stent işlemine maruz bırakmak yerine genişleyen biyoadaptör ile daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkün olmaktadır. DynamX Koroner Biyoadaptör, üç aydan fazla bir süre boyunca daralma önleyici ilaç salınımını sürdürür. Yaklaşık altı ay sonra polimer kılıf emilir ve daha sonra kafes benzeri bir yapı olan stent benzeri yapı parçalanarak aktif damar lümenini arttırır ve damarın kasılma-gevşeme ve dönme hareketleri ile damar uyumunu kolaylaştırır. kalp.

 

Bileğe takılan stent sayesinde giriş yerinde komplikasyon riski azalır.

Anjiyo denilince akla ilk gelen anjiyo ve stent yerleştirme yerine DynamX Koroner Bioadaptor bilekten yapılan anjiyo ile hastaya takılabilir. El bileği arteri olan radial artere anjiyografi işlemi yapılmadan önce hastanın cilt altı dokusu lokal anestezi ile uyuşturulur. 3 mm’lik bir kesi ile hastanın ağrı ve acı hissetmemesi sağlanır. El bileği anjiyo işlemi ile giriş yeri ile ilgili komplikasyon riski azalır ve %1’in altında kalır.

 

Bioadaptor ayrıca damara ve onun hareketine göre hareket edebilir.

İlk hastanın Nisan ayında tedavi gördüğü bildirilen ve araştırmaların devam ettiği DynamX Koroner Biyoadaptör sistemi, kalp damarlarının hareketlerine göre hareket edebiliyor. 3 ay sonra bioadapter sisteminde çözünen çok sayıda kontakt damarda ayrılır. Biodaptor sistemde, birleşim yerleri birbirine geçen segmentlerden oluşan metalik stent tasarımı ile uygulama esnasında ortada durur ve tek stentin görevini görür. Ancak damara girdikten sonra çözünür polimer kaplama çözünür ve damar duvarı içinde stent segmentleri ayrılır. Segmentler, doğal damar hareketlerinden bağımsız olarak hareket eder.

 

Bioadapter ile damar fonksiyonları iyileştirilebilir

Türkiye’de ilk kez Prof. Dr. Ömer Göktekin tarafından Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde 46 yaşındaki hastaya uygulanan DynamX Koroner Biyoadaptör’ün çeşitli durumlarda damar fonksiyonunu güzelleştirdiği belirlendi. Halen araştırılmakta olan Bioadaptor damar alanını genişletiyor, kalbe giden kan akışını koruyan lümen çapını koruyor ve damar hastalığının ilerlemesini durduruyor. Damar fonksiyonunu geri kazandıran biyoadaptör, vücudun ihtiyaçlarına yanıt olarak daha fazla kan akışı sağlar. DynamX Koroner Biyoadaptör, kalbe giden kan akışını iyileştirerek koroner arter üzerindeki baskıyı azaltmak için tasarlanmış bir teknolojidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu