Haber

“Birlikte Yaşama Sözümüz Var” Paneli İzmir’de Gerçekleştirildi. Tunç Soyer: “Bebekten Katil Yaratan Bu Düzeni Sorguluyor ve Mücadele Ediyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 Aralık İnsan Hakları Günü haftasında nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı “Birlikte Yaşama Sözümüz Var” paneli düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in sözlerini hatırlatarak, “Bebeklerden katil çıkaran bu düzeni sorguluyor ve mücadele ediyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı, Kentsel Adalet ve Eşitlik Şube Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ortaklığında başlatılan “Nefret Söylemi ve Ayrımcılığa Karşı Kapsayıcı Bir Kent İçin İletişim Kampanyası” kapsamında, ” Birlikte Yaşama Sözümüz Var” paneli gerçekleştirildi.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde bugün düzenlenen panelde 2022 yılı Haziran ayında başlayan kampanya faaliyetleri anlatılırken, nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadele konusu uzman konuklar tarafından masaya yatırıldı.

“BU DÜZENİN CİHAZI POPÜLİZMDİR, ADI FAŞİZMDİR”

Panelin açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir, insan hakları evrensel beyannamesinde yer alan değerlerin üzerinde yükselen bir Akdeniz kentidir. Hoşgörü ve çokseslilik İzmir’in mayasındadır. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu değerleri geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.” .

Rakel Dink’in 2007’de öldürülen eşi gazeteci Hrant Dink’in cenazesinde Başkan Soyer, “Katilin yaşı ne olursa olsun; 17 ya da 27, katil kim olursa olsun, onun bir zamanlar bebek olduğunu biliyorum. Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulamadan soru sorulmaz. Hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim” sözünü hatırlattı. Soyer, “Tıpkı Rakel Dink gibi ben de insanın özünün iyi olduğuna ve asıl mücadelenin iyiliği öldüren düzen ile verilmesi gerektiğine inanıyorum… Korkuların ve kaygıların kışkırtıldığı bu düzenin düzenbazlık aracılığıyla kışkırtıldığı bir aygıt” dedi. Farklılıklarımız popülizm, adı faşizm. Düzeni sorgularız ve onunla savaşırız. Çünkü biliyorum ki bizi ayırandan çok birleştiren bir özelliğimiz var” dedi.

“İZMİR’İN BİRLİĞİNİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İzmir’in binlerce yıldır demokrasi ve barış coğrafyası olduğunu söyleyen Başkan Soyer, “Şehrimizin bu değerlerine leke sürmemek bizim asli görevlerimizden biridir. Kimsenin şüphesi olmasın. hep birlikte, omuz omuza, çokluğun içinde İzmir’in birliğini korumak için çalışmaya devam.”

“HER 77 KİŞİDEN BİRİ MÜLTECİ”

UNHCR Türkiye Sözcüsü Selin Ünal, Türkiye ve dünyadaki mülteci rakamları hakkında bilgi vererek, “Dünyada 103 milyondan fazla insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 2022 sonu itibarıyla dünyada var olan sorunların çözülmemesi ve yenilerinin eklenmesiyle yüzde 15 arttı.Bu bize her 77 kişiden birinin mülteci olduğunu söylüyor.

NEFRET SÖYLEMİ VE AYRIMCILIĞA KARŞI UZMANLAR BİR ARADA

Açılış konuşmalarının ardından panelin ilk oturumu olan Inclusive City İzmir proje sunumuna geçildi. Moderatörlüğünü İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Adalet ve Eşitlik Şube Müdürü Yelda Şimşir, Sosyal Psikolog Prof. Dr. Melek Göregenli ve Yaşar Üniversitesi İrtibat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mültecilere yönelik mikro şiddet tartışıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu