Haber

BAE Başkanı Türkiye ile İlişkilerini Geliştirmeye İnanıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Türkiye ile ikili çıkarlarının gelecekte çok daha uygun bir biçimde gelişeceğine inandıklarını belirtti.

Körfez varyetesi kapsamında Abu Dabi’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti Al Nahyan, Al Vatan Sarayı’nda resmi törenle karşıladı.

Karşılamanın ardından kısa bir konuşma yapan Al Nahyan, şunları söyledi:

“Gelişmekte olan tarihi ilişkilerimizin ne kadar önemli olduğunu huzurlarınızda vurgulamak isterim. Önümüzdeki dönemde de ikili ilişkilerimizin çok daha iyi gelişeceğine olan inancım tamdır.

BAE, Türkiye’yi özellikle ticaret, teknoloji, enerji, güvenlik ve gıda alanlarında ana ortak olarak görüyor. Geçen yıl petrol dışı ticaret hacmimiz yüzde 40 arttı. Önümüzdeki 5 yılda 40 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’nin de bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve her iki ülkenin de bu gelişmelere olumlu yönden destek verme sorumluluğunun olduğunu kaydeden Al Nahyan, “BAE olarak aramızdaki ilişkilerden memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye ve Mısır büyükelçilik mertebesine yükseltildi.” söz konusu.

Ankara ile Kahire arasındaki yakınlaşmayı tüm bölge için değerli bir gelişme olarak nitelendiren Al Nahyan, ülkesinin dünyada ve bölgede barış ve istikrara yol açacak her türlü girişimi desteklediğini kaydetti.

Kasım ayında Dubai’de düzenlenecek COP 28 İklim Konferansı’na Türkiye’nin aktif katılımını önemsediklerini kaydeden Al Nahyan, gelecek nesiller için dünyayı korumak adına iklim ve çevre konusunda ortak çözümler üretebileceklerini ifade etti.

Erdoğan, dün Körfez gezisi kapsamında BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu