Haber

Avustralya Dışişleri Bakanı G7’nin Gazze’ye yardım çağrısını memnuniyetle karşıladı

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, G7 dışişleri bakanlarının, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılması için “düşmanlıklara insani bir duraklama” davetini “memnuniyetle karşıladığını” belirtti.

Bakan Wong, X hakkındaki paylaşımında, “Avustralya, İsrail’e uluslararası hukuka ve savaş kurallarına uyma ve sivilleri savunma davetini yineliyor.”

G7 dışişleri bakanlarının, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırmak için “düşmanlıklara insani bir duraklama” davetini “memnuniyetle karşıladığını” belirten Wong, “Avustralya, ortaklarıyla çalışmaya devam edecek. Çatışmanın yayılmasını önleyin ve kalıcı barışa ulaşın.” sözlerini kullandı.

Wong, işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik artan şiddetinden “derin endişe duyduğunu” belirterek, “Bu şiddet kabul edilemez. Batı Şeria’da güvenliği baltalıyor ve kalıcı barış umutlarını tehdit ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Wong, bölgede kalıcı barış ve güvenliğin sağlanması için “iki devletli çözüm”e vurgu yaptı.

G7 “düşmanlıklara insani açıdan ara verilmesi” çağrısında bulunmuştu

G7 2023 Lider Japonya’nın ev sahipliğinde 8 Kasım’da başkent Tokyo’da düzenlenen toplantıya Japonya, ABD, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları katıldı.

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, toplantının ardından yaptığı açıklamada, G7 ülkeleri olarak Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için “düşmanlıklara insani ara verilmesi” çağrısında mutabakata vardıklarını belirtti.

erbaa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu