Haber

Adıyaman’da 30 rehberin hayatını kaybettiği otel hakkında suç duyurusu

Adıyaman, Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan illerden biri oldu.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kentte bilanço ağırlaşıyor.

Uygulama eğitimi için giden 43 kişilik rehber grubunun barındığı İsias Oteli’nin enkazında hayatını kaybeden rehberlerin sayısı 30’a yükseldi.

12 rehber canlı veya yaralı

Türkiye Turist Rehberleri Derneği’nden (TUREB) yapılan açıklamaya göre, enkazda Hasan Öz, Etem Yedek ve Lenur Seyfettinoğlu’nun da cansız bedenlerine ulaşıldı.

12 rehberin canlı ya da yaralı olarak kurtarıldığı enkazdaki rehberlerden Ömer Kale ile ilgili ilk bilgilere göre, KATAK arama kurtarma ekibi tarafından enkazdan çıkarıldığı ancak başka bir bilgiye ulaşılamadığı bildirildi. bu sonradan anlaşıldı.

Ölen rehberler

Kale’nin hastanede mi yoksa enkazda mı olduğunun henüz bilinmediği öğrenildi.

TUREB’den alınan bilgiye göre Mehmet Kalaycı, Johanna Carolina Kap, Aykut Bulut, Turgut Mustafa Yerine, Ukba Alhomsi, Tahsin Cem Efe, Fikri Töre, Müzeyyen Gökçen, İmran Aydoğdu, Başkan Cırık, Emin Uysun, Ömer Tabarlı, Kagan Yıldız, Umut Ulaş Tan, Ozan Koç, Samet Burak Bingöl, Hazal Baytekin, Çiğdem Şimşek, Çağkan Yılmaz, Nazımcan Hartlap, Tayfun Kol, Tamer Öz Doğru, Sefa Veysel Yaşar, İdris Talha Kartav, Bahtiyar İsrafioğlu, Ali İsrafiloğlu, Ali Osman Aydın, Hasan Öz , Etem Rezerv ve Lenur Seyfettinoğlu hayatını kaybetti.

Suç duyurusunda bulunuldu

TUREB, 1’inin kimliği henüz belirlenemeyen 30 rehberin hayatını kaybettiği, bazıları yaralanan 12 rehberin sağ kurtarıldığı otelle ilgili Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TUREB Lideri Hakan Eğinlioğlu, Kıbrıslı voleybolcuların kaybıyla KKTC hükümetinin de ilgilendiğini belirterek, savcıların teknik analiz ve numune almak için geldiklerini söyledi.

“Rapordan ne çıkacağını bilmiyoruz”

Büyük ihtimalle dava da edecekler. Biz de kendi avukatlarımız aracılığıyla işlem yapıp Adıyaman TMMMOB şubesi aracılığıyla bilirkişilere görüntü kayıtları, tutanak ve numuneler aldırdık ve iki gün önce suç duyurusunda bulunduk. KKTC dava açtığında, tüm kayıp ve yaralılarımız adına o davaya müdahil olmaya karar verdik. Şahsen gittim ve parça parça, insan gözünün görebileceği kadar kalitesiz enkazı gördüm. Ama yargılama sürecinde rapordan ne çıkacağını bilemiyoruz.

davaya dahil olacak

TUREB Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TMMOB Adıyaman temsilcisi tarafından görgü tanıkları huzurunda Adıyaman İsias Oteli’nden yapı örnekleri alınmış ve otel hakkında hata beyanı yapılmıştır. Aynı şekilde hareket eden KKTC’nin açacağı davaya taraf olarak başvurma kararı aldık. Raporlar netleştikten sonra ve hukuki süreç boyunca gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. İsias Otel’de ve deprem bölgelerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza, meslektaşlarımıza ve KKTC vatandaşlarımıza, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

karacabeyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu